Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Έκθεση Αρχιτεκτονικού Σχεδίου «Τhessaloniki ConfEx Park»

Περιπτερο 6

Έκθεση Διεθνούς Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού
«Τhessaloniki ConfEx Park»

Οι επισκέπτες της φετινής ΔΕΘ, έχουν τη δυνατότητα να περιηγηθούν σε μια ιδιαίτερη  έκθεση αρχιτεκτονικού σχεδίου στο Περίπτερο 6, με τίτλο «Τhessaloniki ConfEx Park». Πρόκειται για την παρουσίαση των σχεδιαστικών προτάσεων των διαγωνιζομένων, που έλαβαν μέρος στον Διεθνή Αρχιτεκτονικό Διαγωνισμό για την Ανάπλαση του Εκθεσιακού και Συνεδριακού Κέντρου Θεσσαλονίκης.

Στην Έκθεση θα παρουσιαστούν οι μακέτες και σχέδια των δεκαπέντε (15) διαγωνιζόμενων αρχιτεκτονικών προτάσεων, οι οποίες αποτυπώνουν τις ποικίλες ιδέες και φιλοσοφίες των αρχιτεκτονικών ομάδων για την ανάπλαση των εγκαταστάσεων του εκθεσιακού κέντρου της Θεσσαλονίκης, καθώς και τη δημιουργία ενός αστικού πάρκου στην καρδιά της πόλης.

Μέσα στο εορταστικό κλίμα της 85ης ΔΕΘ, θα πραγματοποιηθεί η τελετή απονομής των τριών πρώτων βραβείων του διεθνούς διαγωνισμού που ολοκληρώθηκε πρόσφατα, το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου. 

1o ΒΡΑΒΕΙΟ

SAUERBRUCH HUTTON (GE), GUSTAFSON PORTER + BOWMAN (UK), ELENA STAVROPOULOU (GR)

2o ΒΡΑΒΕΙΟ

LINA GHOTMEH — ARCHITECTURE (FR), VOGT PAYSAGE + URBANISME (FR), LAN (FR), LOT Ι.Κ.Ε. (GR), TRACTEBEL ENGINEERING S.A. (FR), SYSTEMATICA S.R.L. (IT)

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ

UNSTUDIO (NL), SCHEMA4 - STUDIES OFFICE G.P. (GR), OKRA LANDSCHAPSARCHITECTEN B.V. (NL)

(ΣΕ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ)

ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ

  • ALA ARCHITECTS LTD. (FI), MARELD LANDSKAPSARKITEKTER AB (SE)
  • AMANDA LEVETE ARCHITECTS (UK), STUDIO SEILERN ARCHITECTS LIMITED (UK), VLADIMIR DJUROVIC LANDSCAPE ARCHITECTURE INTERNATIONAL SAL OFFSHORE (LB), FHECOR INGENIEROS CONSULTORES (ES), R. ÚRCULO INGENIEROS CONSULTORES S.A. (ES)
  • BRUTHER ARCHITECTES (FR), ROBBRECHT EN DAEM ARCHITECTEN BV (BE), LIST (FR), GLOBAL - ARCHITECTURA PAISAGISTA LDA (PT), SCHNETZER PUSKAS INTERNATIONAL AG (CH), DUSS BV (DEVELOPING URBAN SUSTAINABLE SOCIETY) (BE)
  • HEATHERWICK STUDIO LIMITED (UK), M. DEDA AND ASSOCIATES CO (GR), BURO HAPPOLD LIMITED (UK)
  • HOPKINS ARCHITECTS LIMITED (UK)
  • KENGO KUMA AND ASSOCIATES (JP), AKT II (UK), HILSON MORAN PARTNERSHIP (UK), GEORGES BATZIOS ARCHITECTS (G.BATZIOS MIKE) (GR), DOXIADIS+ (GR)
  • OMA STEDEBOUW BV (NL)
  • PROEM ARCHITECTS-PROEM GENERAL TRADING (KW), YANNIS KITANNIS (OKTANA) (GR), OMETE S.A. (GR)
  • SOU FUJIMOTO ARCHITECTS INC. (JP), GUY NORDENSON AND ASSOCIATES STRUCTURAL ENGINEERS LLP (US), CRACKNELL LANDSCAPE DESIGN LLC (AE)
  • VALODE & PISTRE ARCHITECTES (FR), MICHEL DESVIGNE PAYSAGISTE (FR), VP & GREEN ENGINEERING (FR), ESPACE TEMPS (FR)
  • WILKINSON EYRE ARCHITECTS LTD (UK), GRANT ASSOCIATES (UK), BIODIVERSITY BY DESIGN LTD (UK), ELENI PAVLIDOU (GR), ATELIER ONE LTD (UK), ATELIER TEN LTD (UK)
  • WILMOTTE & ASSOCIES (FR), EGIS BÂTIMENTS INTERNATIONAL (FR), NEVEUX ROUYER PAYSAGISTES DPLG (FR)